Nasz poradnik dla nowych studentów okazał się tak popularny, że zrobiliśmy 2 część.

Nie spodziewaliśmy się, że aż tyle osób przeczyta nasz poradnik. Z jednej strony to nie ma się co dziwić. Bardzo ważne informacje w przystępnej formie. Rocznik 2018 jednak ma łatwiej niż te starsze. One nie dostały żadnego poradnika, a wy dostaniecie aż dwa. Oto część druga bardzo ważnych informacji.

  1. Emailowy savoir-vivre.

    aerial-blog-blogger-990819.jpg
    Poczta studencka jest nieodłączym elementem komunikacji na PWr.

    Z prowadzącymi najłatwiej jest porozmawiać zaraz po zajęciach bądź w wyznazonym terminie konsultacji. Niestety nie zawsze czas na to pozwala, więc korzysta się z korespondecji elektronicznej. Na politechnice obowiązują jednak ustalone zasady, które dyktują w jaki sposób należy pisać maile.

    1. Zawsze wysyłaj ze swojej skrzynki studenckiej. W adresie widnieje numer indeksu, co ułatwia sprawę pracownikom. Liczy się też szacunek. Masz marne szanse na jakąkolwiek odpowiedź wysyłając wiadomość z np. jessikrolowaparkietu@wp.pl.
    2. Same maile zaczyna się od “Witam” albo “Dzień dobry”. Z wyjątkiem małej garstki, praktycznie każdy prowadzący podchodzi do korepondencji bardzo luźno. Nie na tyle, by zaczynać od “Cześć”, ale wystarczająco, by nie pisać “Drogi Panie Doktorze”.
  2. Usprawiedliwienia i zwolnienia lekarskie.

    appointment-appointment-book-blur-40568.jpg
    Nieobecność z powodu choroby to nie problem.

    Na 1 roku obecność na zajęciach jest obowiązkowa. W praktyce zależy to od wykładowcy, ale najczęściej jest sprawdzana. W wypadku, kiedy opuścicie jakieś zajęcia macie prawo je usprawiedliwić zwolnieniem lekarskim bądź odpowiednim usprawiedliwieniem. Te drugie, szczególnie pisane odręcznie, jednak zanim zaniesiecie do prowadzącego należy przedstawić dziekanowi do podpisania.

  3. Dziekanat w systemie Edukacja.CL.

    adult-beautiful-blur-935756.jpg
    Załatwisz wszystkie sprawy bez wychodzenia z domu.

    Politechnika Wrocławska może pochwalić się jednym z najbardziej zaawansowanych systemów elektronicznej obsługi studenta w Polsce. W nim możecie załatwić jakąkolwiek sprawę w dziekanacie bez wychodzenia z domu. Nie trzeba przynosić żadnych papierów do biura ani się tam fatygować osobiście. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w systemie Edukacja.CL i gotowe.

  4. Zapisy.

    Screenshot 2018-07-12 at 07.25.36.png
    Na stronie z zapisami dostępne są wszystkie najważniejsze informacje.

    Na Wydziale Elektroniki nie trzeba zapisywać się samemu na większość kursów. W4 wyręcza studentów i prezetuje już gotowy plan. Jedyne co wam zostaje to zapisać się na dodatkowe kursy takie jak języki czy wf. Te przeprowadzane są w systemie Edukacja.CL. Należy pamiętać, że na nie wszyscy zapisują się w tym samym czasie. Obowiązuje zasada “kto pierwszy ten lepszy”.
    Protip: Pierwszeństwo do serwera mają adresy ip z terenu kampusu. Dlatego najlepiej albo wykonywać zapisy z biblioteki, albo przynieść własny komputer i połączyć się z siecią wi-fi.

  5. Mapa kampusu – co by się nie zgubić.

    mapa_kampusu_pwr.png.jpeg
    Sam kampus jest ogromny, ale zajęcia będziecie mieli tylko w garści budynków.

    Nowoczeny kampus PWr jest jednym z największych wśród polskich uczelni. Z góry, czy na mapie, wydaje się być ogromny. Nie macie się jednak czego bać. Większość zajęć będziecie mieć w okolicach Technopolis (budynki zaczynające się na literę C). Musicie za to znać alternatywne nazwy obiektów, gdyż takich używają wszyscy studenci i prowadzący. Do nich należą:

    1. “Serowiec”, “Titanic” – budynek C-13. Wyglądem bez problemu domyślicie się, skąd taka nazwa. Bez względu na wszystko dradzamy wybieranie się do toalety w tym budynku. Pod koniec poradnika zobaczycie dlaczego.
    2. “Wieża Magów” – C-11. Przesiadują w niej napotężniejsi czarodzieje i czarnoksiężnicy. Chodzi nam o matematyków. Praktykują tam gusła i czary w postaci układania kolokwiów i egzaminów.
    3. “Dlaczegototakdaleko” – zespół budynków przy ul. Prusa. Mieszczą one Wydział Architektury oraz Katedrę Metrologii Elektronicznej i Fotoniki. Jest on trochę daleko od głównego kampusu, ale bez problemu dostaniecie się tam tramajami linii 0, 1 oraz Polinką.
    4. D-21 – nie ma on żadnej ksywki, ale ciekawą historię. Otóż projektanci obiektu są programistami Javascriptu. Samo D-21 jest usytuowane pomiędzy budynkami D-1 i D-2. Jedynym logicznym tokiem byślenia więc było nazwanie nowego łącznika pochodną od 2 + “1”, czyli “21”.
    5. “Hogwart”, “Labirynt” – gmach A-1. Budwola zyskała ten nieszczęśliwy przydomek dzięki swojemu logicznemu rozłożeniu sal. Powiedzmy, że sala 233 nie znajduje się obok 234 ale po drugiej stronie budynku. Z poprzedniego poradnika wiecie na pewno, że PWr bardzo trzyma się tradycji. Niestety nie pomaga to w A-1, gdyż historycznie co 2 miesiące zmieniane są numery sal. Plus to fakt, że zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale wszyscy się i tak gubią.

To by były już wszystkie porady na dzisiaj. Cieszymy się, że pierwszy poradnik stał się bardzo popularny. Jeżeli możemy w jakiś sposób pomóc rozpoczynającym naukę to chętnie to robimy. Na zakończenie jeden prosty powód do omijania toalety w C-13.

toaleta-wrocław.jpg

To jest PaliTechnika. PS. Przy C-16 jest często oblegany przez Mystic gym.

Leave a Reply