Innowacji w dziedzinie transportu publicznego we Wrocławiu nigdy nie brakuje. Dzisiaj na szyny wyjechał pierwszy kwantowy tramwaj MPK powstały we współpracy ze studentami Fizyki Technicznej WPPT PWr. Jego główną cechą jest to, że jedzie w 3 różne kierunki jednocześnie.
– Tri-Waj [czyt. “trajwaj”] jest naszą najnowszą, i najbardziej praktyczną innowacją od czasów wymyślenia biletów na kartę płatniczą – mówi prezes spółki. – Moderus Gamma to już dawno przeżytek. Żaden inny tramwaj na świecie nie jest w stanie jechać w 3 różne miejsca jednocześnie. A to wszystko zawdzięczamy oczywiście studentom.
Tri-Waj był testowany na liniach w stronę przystanków Oporów, Księże Małe oraz Leśnica. Znający te okolice wiedzą, że to nie małe przedsięwzięcie dostać się z jednego tego punktu w którykolwiek drugi, nie mówiąc o jechaniu we wszystkie te miejsca na raz.
– To jest super, bo nie zdecydowałam jeszcze gdzie dokładnie chcę jechać – mówi Malwina, pasażerka. – W każdej chwili mogę wysiąść gdziekolwiek tylko chcę. Nawet jak dojadę do przystanku końcowego, to technicznie dojechałam na wszystkie trzy. To znacznie ułatwi transport w mieście.
Minusem rozwiązania niestety jest pojemność pojazdu. Jedzie w 3 kierunki, lecz przewozi tą samą liczbę pasażerów co w jeden. Dodatkowo mogą występować fizyczne anomalie kwantowe, przez które powstać mogą miniaturowe czarne dziury oraz tymczasowe klony, które umierają powolną i bolesną śmiercią.
To jest PaliTechnika. Pomysł podsunął nam Adrian, dzięki!
Artykuł by Apwołt.