Świeżaku, nie daj się wkręcić. Obalamy i potwierdzamy żarty i mity od starych studentów.

Zaczynacie swoją przygodę z PWr? Gratulacje! Macie szansę (bo nic nie jest pewne na tym kampusie), na klasyczne stacjonarne studia. Wraz z nimi jednak powraca humor starszych kolegów, koleżanek i osób koleżeńskich. Wszyscy z nich są gotowi, by wkręcić wszystkich Was już pierwszego dnia, jeśli nawet i nie wcześniej. W poniższej liście obalamy najczęściej przewijające się mity, żarty i absurdy Politechniki Wrocławskiej.


Mit 1: Obuwie zmienne na ćwiczenia

Na różnych grupkach kierunkowych, jak i licznych OFFTOP-ach, widzieliście pewnie posty przypominające o obuwiu zmiennym. Połowicznie jest to prawda. Obuwie zmienne konieczne jest na wszelkie zajęcia wychowania fizycznego (w tym nawet Brydż Sportowy), ale z drugiej strony na ćwiczenia na kampusie, takie jak Podstawy Programowania, czy Analiza Matematyczna, obuwie zmienne jest niekonieczne. Byle byście nie chodzili na boso, bo bywa zimno.


Mit 2: Stroje wizytowe na egzaminy

Garnitury, marynarki, spódnice, sukienki, koszule, krawaty, eleganckie obcasy – to tylko część rzeczy znajdujacych się na liście, które warto mieć na sobie podczas egzaminu. Są przypadki, że osoba “luzem” nie zostanie wpuszczona, oraz takie, gdzie za marynarkę są dodatkowe punkty, nieraz decydujące o zdawalności. Tylko też nie przesadzajcie, i nie zakładajcie całej listy na siebie na raz. Albo zróbcie tak, bo takiego przyadku jeszcze nie było, a chciałabym to zobaczyć.


Mit 3: Do Bazyli Bistro najlepiej chodzić z samego rana, bo są zniżki

I tutaj również prawda. Bazylia, dla tych co nie wiedzą – knajpka z jedzeniem na wagę w C-13 na wzór Marche albo Express Oriental, ci sami właściciele. Bazylia działa na prostej zasadzie – co się nie zjadło dzisiaj, jutro do 12 trzeba wywalić. Dlatego od 8 do 12 właśnie traficie na najtańsze i najsmaczniejsze śniadania, ze zniżką nawet 70%! Z tego powodu również nie ma po co przychodzić w okolicach godziny 17-18, bo wtedy wszystkie resztki lecą do lodówek by dotrzymały jeszcze do kolejnego ranka.


Mit 4: Dziekan Wydziału Jeszcze Elektroniki ma koszulkę NIE W4RTO

Jeszcze jak!


Mit 5: Uczelnia finansuje Windowsa dla studentów

Poprzednie mity okazały się prawdą, to niestety czas na jeden, który jest kompletnym wymysłem najwredniejszych żartownisiów politechniki. Uczelnia niestety nie zapewnia darmowej licencji na Windowsa, i mimo uczelnianych kont w domenie Microsoftu, samego systemu nie dostaniecie. Jeśli przyjdziecie na zajęcia z laptopem, a na nim będzie znak wodny o nieaktywowanym systemie, to prowadzący może Was nawet wyrzucić z zajęć. Będzie miał wtedy na to podstawę prawną, i w pewnym sensie najpewniej to zrobi chroniąc interes uczelni (prawnie uczelnia nie uznaje dzieł, w tym np. kodu źródłowego, bądź sprawozdań, stworzonych na systemach bez legalnej licencji. Za wykorzystanie takiego dzieła, kolokwialnie, mogliby nieźle “beknąć”). Z drugiej strony na kierunkach technicznych studenci mają ufundowaną licencję na Libre Office oraz jedną dowolną dystrybucję Linuxa. Dowolną z podanej listy oczywiście, ale do wyboru są same popularne jak Arch Linux, Ubuntu, Fedora, czy Void Linux i Raspbian.


Mit 6: Na labortoria, nawet te z programowania, trzeba mieć fartuch

Jeżeli odpowiedzieliście sobie w głowie “oczywiście, że nie, to jakiś absurd”, to właśnie nabraliście się sami i poznaliście pierwszy faktyczny absurd PWr. Zgodnie z wytycznymi o BHP na każde zajęcia laboratoryjne, od tych na Chemii i Geologii, do właśnie nawet Sieci Komputerowych i Programowania, konieczne jest to noszenie fartucha laboratoryjnego. Bez fartucha, podobnie jak z nielegalnym Windowsem, prowadzący mogą Was wyrzucić z zajęć zanim te się nawet zaczną.
To jest już pewna tradycja PWr żeby zawsze na początku roku dyskutować o fartuchach. Część osób jest wkręcana, że to żart i by nie kupowali, część nakręcana jest do tego stopnia, że nie wie czy to prawda czy nie. Spokojnie teraz możecie pamiętać, że niestety ale tak, fartuchy są konieczne pod rygorem BHP na każde zajęcia laboratoryjne. Wielu studentów oferuje odsprzedaż swoich starych fartuchów (na 3 i 4 roku jest mniej, jeśli w ogóle, zajęć laboratoryjnych) w dość promocyjnych cenach, więc jeśli macie okazje, to nie wahajcie się.

I to byłyby wszystkie mity na dzisiaj. Zdziwieni? Zaskoczeni? Jak wrażenia po pierwszych absurdach PWr, jeszcze przed zajęciami?

To jest PaliTechnika. Btw spod fartucha łatwiej ściągać.
Artykuł by Rosalina.

Leave a Reply