Huawei utracił dostęp do Androida. Teraz będą sprzedawać smartfony z Symbianem.

Huawei znalazł się na liście firm telekomunikacyjnych, z którymi amerykański rząd zabrania swoim korporacjom prowadzenia biznesu. Z tego powodu chiński gigant utracił dostęp do kolejnych aktualizacji systemu Android oraz większości serwisów Google. W odpowiedzi Huawei zapowiedział już, że wszystkie nowe smartfony firmy operować będą pod innym systemem. Symbianem.

– Byliśmy trochę przygotowani na taką ewentualność. Przesłanki było widać już od lat – mówi Ren Zhengfei, CEO Huawei. – Rozważaliśmy kilka alternatyw, ale tylko jeden mobilny system operacyjny oferował kompletną i niewykrytą inwigilację bezpieczeństwo i prywatność w trosce o użytkowników. Tym systemem jest stary, dobry Symbian.

Wszystkie obecne telefony dalej mogą operować na Androidzie, ale nie dostaną już żadnych aktualizacji systemu. Zamiast tego firma oferuje przesiadkę na technologiczną skamielinę, jaką jest w obecnym stanie Symbian.

– Spędziliśmy sporo czasu na pracach nad nowym Symbianem i faktycznie większość funkcji dalej działa – mówi CEO Zhengfei. – Ovi Store, Nokia Mail, Snake, Bouce, Java i te dziwne apki, które zawsze były na symbianie, ale nikt ich nigdy nie używał. Wszystko jest na miejscu.

Na pytanie o aplikacje pisane pod Androida dostaliśmy odpowiedź, że to przestarzały system, i nikt nie powinien się nim przejmować.

To jest PaliTechnika. Ale ban dla Huawei to prawda.
Artykuł by Apwołt.

Leave a Reply