Już można pobrać darmowe licencje Linuxa dla studentów!

Każdy student zapewniony ma dostęp do legalnego Windowsa 10 oraz pakietu Office. Na platformie Microsoftu dla studentów Politechniki Wrocławskiej dostępna jest masa darmowych narzędzi, lecz nie oznacza to, że firma i uczelnia zwalniają tempa. Od przyszłego roku akademickiego będzie można znaleźć tam między innymi legalne dystrybucje Linuxa.

– Fedora, Ubuntu, Manjaro, Pop_OS!, nawet Kali Linux. Wszystkie te dystrybucje będą dostępne już niedługo na naszej platformie – mówi na konferencji prasowej Adrian Żurowski, szef polskiego działu edukacji w Microsoftcie. – Teraz żaden student nie będzie musiał się obawiać, że jego dystrybucja jest bez licencji, czy pełna wirusów i spyware’u.

Aktualnie studenci będą mogli pobrać następujące dystrybucje korzystając ze studenckiego konta (w nawiasach znajdują się dostępne wersje, albo 32, albo 64 bitowe):

  • Ubuntu (32/64)
  • Fedora (tylko 32)
  • Manjaro (32/64)
  • Pop_OS! (tylko 64
  • Kali Linux (32/64)
  • Arch Linux (32/64, jeśli dacie radę zainstalować)

– Rok temu kupiłem na targu płytę z “oryginalnym” Linuxem, to chyba był Debian, i to był największy błąd zaraz po zastanawianiu się, czy pójść na PWr – mówi Oleksy, student 2 roku informatyki na W-8. – Masa chińskiego spyware’u, minerów kryptowalut, dziwnych preinstalowanych aplikacji oraz wyrwanych włosów z głowy przy instalacji. Teraz jak można pobrać sobie Linuxa legalnie, to proces jest tak szybki, że jednego dnia przetestowałem sobie wszystkie dystrybucje na serwisie.

Jedyną różnicą w systemach dostępnych na platformie Microsoftu jest to, że po instalacji pobierze się Skype i Candy Crush, których nawet nie usunie sudo.

To jest PaliTechnika. Ok, wiemy, GNU/Linux.
Artykuł by Pan Procesor.

Leave a Reply