Kalendarz adwentowy Intela. Codziennie nowe krytyczne błędy w zabezpieczeniach.

Do wigilii już został tydzień, a nie wszyscy mogli słyszeć o świątecznej zabawie Intela. Firma postanowiła udostępnić swój kalendarz adwentowy, w którym codziennie odkrywana jest coraz to nowsza krytyczna luka w zabezpieczeniach ich procesorów.

– Spectre, Meltdown, ostatnio Plundervolt. Nikt nie zgadnie, jaki błąd przygotowaliśmy na jutro – zapowiada CEO Intela, Bob Swan. – Czy wykradnie wszystkie twoje dane? Czy podkręci procesor tak, że spali płytę główną? My wiemy, ale nie powiemy. Przekonajcie się sami.

O tyle, co Intel nie chce psuć zabawy, to hakerzy z 4chana rozszyfrowali całą resztę kalendarza. Dotarliśmy do pełnej listy złamanych zabezpieczeń, wraz z ich nazwami i możliwymi zastosowaniami.

  • 18.12: Megaloclocking – luka w jednym z elementów chipu, pozwalająca na wydawanie z procesora dźwięków o różnych częstotliwościach, w tym całą odtworzoną w ten sposób Megalovanię.
  • 19.12: Swaphack – podmienia funkcjonalności dwóch losowych pinów procesora ze sobą, tak dla zabawy.
  • 20.12: EggCooler – rozgrzewa procesor do temperatury pozwalającej zrobić idealne jajko sadzone.
  • 21.12: RickZ97Roll – na każdej płycie z chipsetem Z97 każda piosenka w aplikacji Spotify brzmi jak “Never Gonna Give You Up” Ricka Astley’a.
  • 22.12: SpectreRe-Haunted – sprawia, że nawet po aktualizacjach podatność na Spectre wraca.
  • 23.12: DocAndMarthy – cofa zegar systemowy do roku 1985, oraz potem losowo do innych dat z “Powrotu do Przyszłości”.
  • 24.12: OK_Boomer – po prostu wybucha wam procesor.

Na wyżej wymienione błędy i niedopatrzenia podatne są prawie wszystkie procesory Intela. Firma sprawę komentuje tak:

– Ale przynajmniej takie AMD to nie może robić takiego kalendarza. Haha. Ha. ha… Single core score? Ktokolwiek? ha…- mówił załamujący się inżynier.

To jest PaliTechnika. Team Red Only.
Artykuł by Swetru.

Leave a Reply